Kurallar ve Yaptırımlar hakkında genel bilgilendirme

Son zamanlarda daire sakinlerinden artarak gelen şikâyetler nedeniyle özellikle aşağıdaki hususlarda genel bir hatırlatma yapma gereği doğmuştur.  Tek blokta 123 haneli toplu bir yapıda huzur ve düzen içinde yaşanması ve kalitesinin korunması için konulan kurallara uyma konusunda azami gayret göstereceğinize inanıyoruz.  Unutmayınız ki sizin için önemsiz bir konu komşunuz için ciddi bir sıkıntı yaratıyor olabilir.

Sizlerin huzur ve güven içinde yaşayabilmesi için Site yönetimi ve/veya Personelinin bu kurallara göre hareket ettiğini, zaman zaman sizlere uyarılar yapmasının nedeninin yoğun günlük yaşamlarınızda bu kuralları unutmuş olabileceğiniz için hatırlatma amaçlı olduğunu belirtmek isteriz.

Saygılarımızla, 


Site Yönetim Kurulu


Genel Temizlik ve düzen hakkında:

Blok içi koridorlar, merdivenler ve tesisat şaftları, Site içerisinde kalan yollar, otopark, yeşil alanlar blok kat maliklerinin ortak mekânlarıdır. Buralara eşya, malzeme, bisiklet, çöp, ayakkabı, mama vb. konulamaz, hiçbir şekilde şahsi amaçla kullanılamaz. “Kapı önü” daireye ait alan değil, ortak alandır. Kanun gereği kamu alanı sayılan kapalı ortak alanlarda sigara ve tütün mamulleri tüketilemez. Balkon ve camlardan hiçbir şekilde çöp, sigara izmariti atılamaz, bez, halı vb. silkelenemez.  Sabah harici kapı önüne hiçbir şekilde çöp, atık vs bırakılamaz. 


Evcil ve sahipsiz hayvanlar hakkında: 

Dairelerde köpek, kedi, kuş gibi evcil hayvan barındırmak ancak komşuluk hukuku kurallarına aykırı olmamak, ana taşınmazda bulunan diğer komşuları rahatsız etmemek şartı ile mümkündür. Evcil hayvanlar Yönetim tarafından belirlenen yerler dışında gezdirilemez ve bağlanamaz. Ayrıca hayvanların dışkılarının da kendileri için ayrılan alanlar dışındaki yerlere yaptırılmasına müsaade edilmeyecektir ve tüm temizlik işinden evcil hayvan sahipleri sorumlu tutulacaktır. Spor ve çocuk oyun alanlarına evcil hayvan sokulamaz. Evcil ve Sahipsiz hayvanlarının ayrılan bölge dışında beslenmesi ve bina girişinde ve içinde serbest dolaşmasına izin verilmesi hem hayvanlar açısından sıkıntı yarattığı için (asansörde kapalı kalma, dışarı çıkamama vb.), hem de temizlik ve sağlık nedenleriyle kesin şekilde yasaktır. 


Balkonlar hakkında:

Dairelerde mevcut balkonlar hiçbir şekilde kapatılamaz, rengi değiştirilemez. Balkonlara kurutmak amacı ile dahi çamaşır asılamaz. Çiçekler ancak balkon içlerine saksı içerisinde konulabilirler. Parapetlere saksı kesinlikle konulamaz. Ayrıca balkonlara dışarıdan gözükecek şekilde güneşlik, şemsiye, tente, eşya, dolap, merdiven vs. konulamaz (klima dış ünitesi hariç).


Otopark ve Yolların kullanımı hakkında: 

Site içi trafik tek yönlü çalışmaktadır. Hız sınırı 20km/h 'dir. Bu kurallara istenmeyen kazaların ve yayaya karşı tehlikelerin önlenmesi için önemle uyulması gerekmektedir.  

Araçların çizgiyle ayrılan alanı ortalayacak şekilde düzgün park edilmesi hem aracınızın zarar görmesini engelleyecek, hem de siz ve yanınıza park eden komşunuzun aracına rahat girip çıkmasına sağlayacaktır.


Yükümlülük ve Yaptırımlar hakkında:

Bu sitede oturmak üzere ev satın almış/kiralamış herkes Kat Mülkiyeti kanununa, Site Kullanım Kitabı ve Yönetim Planı’nda Soyak tarafından belirlenmiş kurallara ve Kat Malikleri ve Yönetim kurulu kararları ile konulmuş kurallara uymayı peşinen kabul etmiş sayılır. Yönetim kurulunun;  sözlü ve/veya yazılı uyarıya rağmen aykırılığın devam etmesi durumunda, Yönetim Planı Madde 14-f bendine istinaden aykırılık giderilene veya durdurulana kadar günlük maddi ceza (2020 için azami 115.-TL) uygulama yetkisi vardır.  Daireden faydalanma hakkına sahip kişi/kişiler, tüm misafirlerinin, şahsi yardımcılarının, temizlik ve teknik servis personellerinin, boya/badana vb. ustaların da kurallara uymasına sağlamakla yükümlüdür.


Tanıtım ve Kullanım El Kitabına Site Websitemizden yada  www.soyak.com.tr ->Müşteri Hizmetleri altındaki "Daire Kullanım Kitapçıkları" bölümünden yada bu linkden ulaşabilirsiniz. 

Talep ve şikayetlerinizi Apsiyon üzerinden veya  bambu.residence@gmail.com e-posta adresine veya Site personellerine yazılı olarak bildirebilirsiniz.